Moda powraca – klocki drewniane po latach ponownie wróciły do łask konsumentów. Obecnie cieszą się ogromną popularnością, a rodzice chcąc powrócić do korzeni, coraz częściej sięgają po drewniane zabawki na sklepowych półkach. Zabawki z drewna są dostępne w sklepach stacjonarnych i online, jednak wybór jest tak duży, że możemy poczuć się zdezorientowani. Nie wiemy która zabawka będzie miała większą wartość edukacyjną, a która spodoba się pociechom. Sklepowe półki wręcz uginają się od produktów, a firmy prześcigają się nawzajem w pomysłach: ekologiczne klocki, klocki konstrukcyjne, klocki drewniane edukacyjne, drewniane deseczki, drewniane kostki. Informacje i cenne wskazówki znajdziesz w poniższym artykule. Przedstawimy Ci zalety drewnianych ekologicznych zabawek.
Klocki z drewna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Najważniejsze jest, aby klocki drewniane dla dzieci były bezpieczne. Powinny być gładkie i przyjemne w dotyku, bez wgnieceń, wystających drzazg oraz ostrych brzegów. Wybierajmy klocki z drewna naturalnego, czyli bez dodatku farb i substancji chemicznych. Przy podejmowaniu decyzji nie sugerujmy się ceną – najważniejsza jest jakość wykonania produktu. Wyższa cena, nie zawsze, ale może być gwarancją tego, że drewniane klocki konstrukcyjne będą inwestycją na lata.
Dlaczego klocki edukacyjne drewniane to najlepszy wybór?
Klocki drewniane są ekologicznym i ponadczasowym produktem. Wiek Twojego dziecka nie ma znaczenia, ponieważ będą się nimi bawić zarówno starsze dzieci, jak i kilkuletnie maluchy. Świadomy producent zabawek edukacyjnych zadba o to, aby klocki wykonane były z naturalnego i bezpiecznego surowca. W przeciwieństwie do kloców z plastiku, klocki drewniane nie zawierają niebezpiecznych barwników, a ich elementy są znacznie większe. Rodzice nie muszą się martwić, że w najmniej oczekiwanym momencie dziecko włoży zabawkę do buzi i zadławi się nią. Drewniane klocki dla dzieci pozwalają na zabawę bez większej kontroli dorosłych, dlatego są świetną alternatywą na rynku produktów edukacyjnych.
Drewniane klocki konstrukcyjne są łatwe w dezynfekcji
Tak wiele obiektów znajduje się w otoczeniu naszego dziecka, a każdy kto został rodzicem dobrze wiem, że nasze maluchy rzadko o nie dbają. Nic dziwnego w tym, że lądują one na ziemi, ponieważ dzieci rzucają je i nieustannie przekładają z miejsca na miejsce. W konsekwencji na przedmiotach gromadzą się zarazki, roztocza i bakterie, które mogą się przedostać do jamy ustnej malucha. Pamiętajmy więc o regularnym czyszczeniu zabawek, aby zapobiec wielu chorobom. Jeśli wybierzemy drewniane klocki, to zaoszczędzimy sporo czasu, bo są bardzo proste w dezynfekcji. Drewno z natury posiada właściwości antybakteryjne. Powierzchnia klocków drewnianych pokryta jest woskiem pszczelim, dlatego zwilżone nie wchłoną preparatu w formie cieczy.
Klocki drewniane do układania dla małych dzieci
Klocki drewniane polskie ułatwią maluchowi prawidłowy rozwój sensomotoryki, a także bezpośrednio wpłyną na jego integralny i prawidłowy rozwój. Przy wyborze odpowiedniej zabawki zwróćmy uwagę na minimalny wiek – taka informacja jest podana na opakowaniu. Roczne dziecko będzie zadowolone z zestawów klocków drewnianych składających się z mniejszej ilości elementów. Ekologiczne klocki drewniane są większe od standardowych klocków, więc są niemożliwe do połknięcia.
Klocki z drewna dla starszych dzieci
Drewniane klocki konstrukcyjne dla chłopców i dziewczynek to strzał w dziesiątkę. Dzięki dużej ilości elementów będą oni mogli budować coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje. Taka forma zabawy w prosty i przystępny sposób ćwiczy zręczność oraz precyzję. Klocki drewniane posłużą do nauki liczenia i rozwiną wyobraźnię przestrzenną. Nie zdziwicie się, jeśli zabawa będzie trwać długie godziny. Plusy? W znaczny sposób ograniczymy korzystanie z komputera i smartfona.
Edukacyjne klocki drewniane – najważniejsze pozytywne aspekty:
- rozwijają małą motorykę i sprawność,
- błyskawicznie uczą koncentracji i cierpliwości,
- pomagają budować dzieciom relacje w grupie,
- wyciszają od nadmiaru bodźców z otoczenia,
- w łatwy sposób uczą cyfr i literek.
A jak to wygląda w Waszych domach? Czy dzieciaki lubią bawić się klockami drewnianymi? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!