fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Gry na każdą okazję – dlaczego warto grać w planszówki?

Gry na każdą okazję – dlaczego warto grać w planszówki?

  • przez

Technologia zawładnęła naszym życiem w znaczący sposób, wciągając nas w wirtualną rzeczywistość, a co za tym idzie – odciągając od aktywnego spędzania czasu z rodziną czy znajomymi. Nie jest możliwe, abyśmy całkowicie zrezygnowali z bycia online, Internet ułatwia nam funkcjonowanie w codziennym życiu i w dużej mierze ma pozytywny wpływ na nasze działania. Dlatego niemożliwe jest, abyśmy całkowicie zakazali naszym dzieciom korzystać z technologii, lecz ważne jest by nie zatracić się na dobre w cyfrowym świecie. A co do tego mają gry planszowe? Zabawki od zawsze miały za zadanie pomóc dziecku w rozładowaniu energii, rozwinięciu zainteresowań czy w ucieczce od świata rzeczywistego, dlatego tak wiele naszych pociech odnajduje przyjemność w grach komputerowych. Nie ma w tym nic złego, dopóki oprócz wirtualnych zabaw będziemy w stanie zainteresować dziecko nowym hobby, jakim są gry planszowe, które w pozytywny sposób mogą wpłynąć na jego rozwój.

Jak gry wpływają na dzieci i dorosłych?

Ogromną zaletą gier planszowych jest ich uniwersalność. To nie tylko rozrywka dla dzieci, ale i całych rodzin czy grup znajomych. Ich pozytywny wpływ jest nie tylko widoczny w rozwoju najmłodszych, ale taże pozwala poszerzyć zdolności umysłowe dorosłych. Całe pokolenia mogą dołączyć do zabawy, która przy emocjonującej rozgrywce i włożonemu w nią zaangażowaniu, wywoła dużą ilość emocji, potrzebną do zredukowania stresu.

Rozwój społeczny – rywalizacja i współpraca

Gry planszowe w przeciwieństwie do zabaw komputerowych wymagają realnego podtrzymywania relacji międzyludzkich, z rówieśnikami, rodzeństwem a nawet z całą rodziną. Dzięki temu uczymy się komunikacji z innymi, co pozwala na poszerzanie umiejętności społecznych. Planszówka pozwalają nam zwiększać wysiłek zarówno fizyczny i umysłowy. Tak jak w sporcie liczy się dla nas wygrana, dlatego osiągając określone cele, możemy przezwyciężyć swoje trudności, ucząc się przy okazji, dzięki współpracy i rywalizacji, wytrwałości i determinacji w dążeniu do zwycięstwa. Czasami w grach planszowych, wykorzystując pracę zespołową, nauczymy się budować zaufanie względem innych uczestników, którzy mogą mieć znaczący wpływ na przebieg naszej rozgrywki.

Nauka – myślenie logiczne, spostrzegawczość, koncentracja

Już od najmłodszych lat potrzebujemy przyswajać umiejętności z różnych dziedzin. Podczas zabawy nie zauważamy nawet kiedy przyjemności stają się nauką. Skupiając się na kilku różnych elementach gry, uczymy się cierpliwości, spostrzegawczości i przede wszystkim logicznego rozwiązywania problemów. Nowoczesne gry to nie tylko proste rzucanie kostką, aby uczestniczyć w zabawie musimy zmusić nasz mózg do wysiłku, doskonaląc analityczne i strategiczne myślenie. W sklepach znajdziemy nie tylko gry dla dzieci, jeśli chcemy spędzić czas ze znajomymi, istnieją również planszówki popularne dla dorosłych!

Gry zespołowe sprawdzają się również doskonale jako pomoc dydaktyczna. Na rynku znajdziemy zabawy obejmujące praktycznie każdą dziedzinę nauki m.in. planszówka rozwijające w tematyce przyrodniczej, historycznej, matematycznej itp. Wybierając rozbudowaną zabawę możemy także za pomocą jednej gry stymulować różne obszary rozwoju, co nada się nie tylko w domu, ale także jako aktywność w szkołach i przedszkolach.

 

 

Kreatywność i wyobraźnia

Jeśli wybierzemy grę z rozbudowaną fabułą, możemy być pewni, że pobudzi naszą wyobraźnię. Wchodząc w świat postaci, wczuwamy się w całą sytuację, tworząc w głowie własny scenariusz. Kolorowe plansze, figurki czy karty, przenoszą uczestników w inny wymiar, co wpływa na ich kreatywność w podejmowaniu następnych kroków w rozgrywce. W wielu przypadkach sami musimy stworzyć historię gry, co w przyszłości może ułatwić najmłodszym naukę w różnych dziedzinach szkolnych. Planowanie kolejnych ruchów w grze to doskonała pomoc w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni. Przewidując konsekwencje podjętych decyzji możemy być pewni, że nasze dzieci szybko nauczą się lepiej rozwiązywać własne problemy!

 

 

Endorfiny – przyjemne spędzanie wolnego czasu

Gry planszowe oprócz swojej wartości edukacyjnej, to przede wszystkim gwarancja dobrej zabawy, nie tylko dla dzieci, ale całej rodziny. Spędzanie wolnych chwil podczas rozgrywki pomoże, zacieśni więzi między uczestnikami, dzięki czemu mamy możliwość poznać lepiej osoby, z którymi rywalizujemy czy współpracujemy. Zaangażowanie w rozgrywkę pozwoli nam chociaż na chwilę odciągnąć dzieci jak i samych siebie od ekranów, co pomoże ograniczyć technologię w naszym życiu. Gry planszowe mają być gwarancją dobrej zabawy, więc możemy być pewni, że podczas jednej rozgrywki poziom naszych endorfin podniesie się znacząco!