fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Gry logiczne – jak połączyć naukę z zabawą?

Gry logiczne – jak połączyć naukę z zabawą?

  • przez

Zabawki dostarczają dzieciom, jak i czasem dorosłym, przyjemności, radosnych chwil oraz odpoczynku od innych obowiązków. Zbyt często jednak nasze pociechy zatracając się w świecie zabawy, zniechęcają się do nauki. Dlatego, aby zadbać o edukację naszych dzieci, oprócz kolorowych i świecących zabawek, w naszych domach powinny znaleźć się gry logiczne, które pomogą nam za pomocą rozrywki, zadbać o rozwój najmłodszych domowników.

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie, dlatego już od najmłodszych lat ważne jest zadbanie o strefę poznawczą i edukacyjną. Czasami zabawki, które dla dorosłych wydają się proste, dla dzieci stają się formą poznawania i uczenia się świata, dzięki dotykowi, kolorom czy kształtom. Nauka poprzez samodzielną zabawę nie jest utożsamiana ze szkołą czy nauczycielami, gdzie zdobywanie wiedzy kojarzone jest z obowiązkiem. Gry logiczne pobudzają kreatywność, wyobraźnię co inspiruje dzieci do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Taka zabawa pozwala na prawidłowy rozwój logicznego myślenia, który staje się niezwykle pomocny przy podejmowaniu decyzji w późniejszych etapach dorastania.

 

Rodzaje gier logicznych

Skuteczność zabawek logicznych jest możliwa, gdy odpowiednio dobierzemy je do wieku i możliwości naszych pociech. Musimy pamiętać, że gry edukacyjne oprócz nauki mają zapewniać dzieciom upragnioną rozrywkę. Ważne jest także, aby oprócz samodzielnych zabawek, zaopatrzyć się także w takie, które będą rodzinną rozrywką, aby najmłodsi dostrzegli, że my również czerpiemy przyjemność z takiej formy spędzania czasu.

Do najpopularniejszej formy gier logicznych należą planszówki. Dzięki takiej rozrywce, oprócz edukacyjnego rozwoju naszych  dzieci, będziemy mogli wraz z nimi produktywnie spędzać czas. Ważne jest dobranie planszówki tak, aby spełniała funkcje gry łączącej zabawę z edukacją. Świetnie do tego nadadzą się np.pozycje, w których musimy dopasować do siebie elementy, łączyć fragmenty układanki czy słowne łamigłówki.

 

Nieodłącznym elementem rozwoju logicznego myślenia u dzieci są także klocki. Na rynku znajdziemy już całą masę dopasowanych do wieku zabawek, które nie tylko pobudzą kreatywność, ale pomogą w poszerzaniu zdolności manualnych. Przyjemną i ekologiczną alternatywą dla klocków plastikowych stają się drewniane deseczki. W zestawie do klocków Linden, dostajemy katalog z instrukcjami, który pomoże dzieciom w rozwoju zdolności logicznego myślenia. Podczas tego procesu mogą nauczyć się jak tworzyć budowle z instrukcji, krok po kroku, dopasowując do siebie odpowiednie elementy.

Choć wielu rodziców stara się ograniczyć komputer w życiu swoich dzieci, to gry komputerowe mogą mieć wielką wartość w ich rozwoju. Na rynku możemy znaleźć wiele pozycji, które oprócz rozrywki mogą zapewnić naszym pociechom edukacyjną zabawę. Możemy odnaleźć gry, które będą wymagały logicznego myślenia, koncentracji oraz kreatywność, dzięki czemu czas spędzony na komputerze, będzie produktywny i rozwojowy.

 

Jakie wartości niosą logiczne zabawki?

Zabawki edukacyjne i logiczne, jako forma rozrywki, nie tylko ułatwiają prawidłowe zdobywanie wiedzy, ale także zmuszają do użycia zasad dedukcji, dzięki czemu rozwija się inteligencja naszych dzieci. Gry stają się świetnym treningiem umysłowym, przez co szybciej uczymy się kojarzyć fakty na podstawie posiadanych informacji. Łączenie edukacji z zabawą pozwoli na poszerzanie takich zdolności jak:

  • Kreatywność i wyobraźnia
  • Logiczne myślenie i kojarzenie faktów
  • Cierpliwość, koncentracja i wytrwałość
  • Szybsze podejmowanie decyzji
  • Strategiczne myślenie

            Oprócz tego gry logiczne to możliwość rozwijania swojej pewności siebie. Poszerzając zdolności rozumowania, argumentacji czy dedukcji, z większą łatwością przyjdzie nam przygotowywanie szkolnych zadań, projektów czy praca w grupie.