fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zabawy na upalne dni – ciekawe pomysły od Linden

Zabawy na upalne dni – ciekawe pomysły od Linden

  • przez

W upalne dni gdy pogoda sprzyja, aż nie chce się siedzieć w domu. Jeśli znajdziemy zacienione miejsce, to dzieci mogą spędzić na dworze nawet kilka godzin. Zabierzmy więc coś do przegryzienia i w wolnej chwili wybierzmy się całą rodziną do parku, lasu lub nad jezioro. Najlepiej spacerem, aby dodatkowo dotlenić organizm i wspólnie porozmawiać. Jeśli odpowiednio rozplanujemy czas, to dobra zabawa będzie gwarantowana. Poznajcie nasze sprawdzone sposoby na letnią rozrywkę.

Zabawy ruchowe – aktywnie w plenerze

Z pomocą przyjdą Wam niezastąpione gadżety, które sprawdzają się od lat: skakanka i guma do skakania. Oczywiście nauka skakania wcale nie jest łatwa, więc tego typu zabawa będzie odpowiednia dla 7 lub 8 latków. Wymaga koordynacji ruchów, dlatego jest doskonałym ćwiczeniem dla naszych pociech. Jeśli chodzi o gumę do gry, to możecie zaangażować w zabawę co najmniej 2 osoby (plus coś o co można zaczepić gumę z jednej strony). Gwarantujemy, że rodzice szybko przypomną sobie czasy dzieciństwa!

Kolejna forma letnich zabaw? Nieśmiertelny hula-hop! Można się nim bawić przez cały dzień na wiele sposobów. Kręcenie tułowiem nie jest jedyną opcją, bo hula-hop będziemy turlać do siebie nawzajem lub rzucać pionowo. Zorganizujcie zawody, kto dalej rzuci hula-hop rozkręcając je najpierw na ręce! Najlepiej zaopatrzcie się w kilka sztuk tego gadżetu, koszt jest niewielki. Jeśli dziecko odwiedzą koledzy i koleżanki, to zabawę macie z głowy. Dobra rada: dla dzieci do 130 cm wzrostu odpowiednie będzie koło o średnicy ok. 60 cm, duże dzieci potrzebują średnicy ok. 80 cm.

Chcesz rozbudzić ciekawość dziecka? Spróbujcie zabawy, która polega na odnalezieniu zagubionego skarbu. To jedna z lepszych zabaw dla starszych i młodszych dzieci. Rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, poprawnego czytania map i zwracania uwagi na różne elementy. W najprostszej wersji zabawy przygotuj mapę, na początek dość łatwą. Następnie dajemy ją dziecku, aby miało czas na odnalezienie skarbu, który wcześniej ukrywamy ( mogą to być słodycze lub niewielka zabawka) . Jeśli zabawa odbywa się w naszym ogrodzie lub na działce, nie musimy się martwić, że skarb dostanie się w niepowołane ręce. Jednak w sytuacji, gdy bawimy się w innym miejscu, lepiej będzie jak ukryjemy skarb tak, aby inne dzieci nie miały do niego dostępu.

Pomysły na wodne zabawy – dzieci je uwielbiają

Trochę wody dla ochłody – jak w dzieciństwie spędzaliście upalne dni? My urządzaliśmy sobie kąpiel w basenie, chlapaliśmy się wodą i aranżowaliśmy wodne bitwy. To doskonała ochłoda i mnóstwo radości. Na pewno znacie pomysł z imprezową piniatą z której po uderzeniu wysypują się cukierki. A co powiecie na jej wodną wersję? Wasze dziecko będzie zachwycone, więc jeśli macie do dyspozycji trochę przestrzeni w ogrodzie, to zawieście np. na sznurku na pranie lub gałęzi, balony z wodą w środku. Przebijanie ich to dla dziecka mega frajda. Kolejna banalna zabawa, do której potrzebujecie jedynie kilka kubeczków i wodę. Zadaniem dzieci i rodziców jest przekazanie sobie jak największej ilości wody. Przelewamy ją więc z kubka do kubka, ale nie jest to takie łatwe, bo podajemy ją od tyłu, bez patrzenia za siebie. Zabawa jest na tyle prosta, że możecie w nią zaangażować nawet mniejsze dzieci.

Woda to nieskończone źródło pomysłów na letnie aktywności. Zorganizujcie gąbkowe wyścigi. Dzieci biorące udział w zabawie otrzymuje gąbkę oraz dwa wiaderka – jedno puste, a drugie wypełnione wodą. Osoba, która najszybciej przeniesie za pomocą gąbki wodę do pustego wiaderka, wygrywa. Więcej pomysłów? W ciekawy sposób możecie użyć pistoletu napełnianego wodą. Tzw. “wodny berek” wygląda jak jego klasyczna wersja, tylko zamiast dotknięcia wystarczy spryskać przeciwnika wodą. Nie ma lepszego sposobu na orzeźwienie w upalną pogodę. Coś dla najmłodszych? Rzeka pełna wody, czyli przy pomocy foli aluminiowej stwórz na podwórku rzekę (na folię wylej nieco wody). Daj maluchom wiaderko z wodą, statki, gumowe kaczuszki i inne zabawki do kąpieli. Ich wyobraźnia zrobi swoje, a takie zabawy sprawią, że dzień będzie udany.

Klocki drewniane – moc kreatywnej zabawy dla Twojej pociechy

Znane i lubiane klocki drewniane to świetne zabawki. Są przeznaczone dla dzieciaków w każdym wieku i łączą edukację z zabawą. Pomagają rozwijać umiejętność logicznego myślenia, współdziałania w grupie, widzenia przestrzennego oraz myślenia abstrakcyjnego. Przeznaczone do zabawy w domu? Nie tylko! Zorganizuj rodzinny piknik i zabierz je ze sobą. Ciekawą propozycją będą drewniane klocki Linden, które wspomagają odkrywczą naturę i inspirują do samodzielnego myślenia twórczego. Nie posiadają instrukcji, nie narzucają schematów i wspierają swobodne myślenie abstrakcyjne. Charakteryzuje je podstawowy kształt, który wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Przykładowo: dzieci budują wysoką wieżę z klocków, a przy tym zachowują ostrożność, ponieważ wystarczy jeden zły ruch, aby konstrukcja się rozpadła. Zabawka wymaga więc od nich zwrócenia uwagi kilka różnych parametrów: ciężar, odległość i poprawne umiejscowienie elementów.

 

Jeśli tylko mamy trochę wolnego miejsca na działce czy w ogrodzie, to bez problemu stworzymy naszym pociechom ich własny plac zabaw, gdzie będą mogły spędzać czas z koleżankami i kolegami. Jeśli znajdziemy zacienione miejsce, to zaangażujmy je w aktywności ruchowe lub budowanie z klocków. Gdy upał doskwiera, świetną opcją będą zabawy wodne, które dodatkowo ochłodzą. Nie trzeba dużego nakładu finansowego, aby pomysłowo spędzić okres wakacyjny. A wiecie co będzie największą frajdą? Jeśli Wy dołączycie do każdej z zabaw. Największą nagrodą będzie wspólnie spędzony czas.