fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Wpływ zabawy na rozwój dziecka to ważna kwestia

Wpływ zabawy na rozwój dziecka to ważna kwestia

  • przez

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju małego człowieka to jedno z najważniejszych zadań, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Aby nasza pociecha rosła zdrowa i szczęśliwa, należy zadbać o kluczowe potrzeby: aktywność fizyczną (np. zabawy ruchowe) oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Jednak nie należy zapominać, że istotną rolę w dorastaniu dzieci ma rozwój umysłowy. W związku z tym wybór zabawek nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele produktów, które niestety tylko z nazwy są edukacyjne. Większość z tych propozycji opiera się na powielaniu tych samych działań przez dziecko, a w konsekwencji wpływ zabawy na rozwój jest znikomy. Zastanawiasz się więc jaką zabawkę wybrać? Niezastąpione w swej funkcji rozwojowej okazują się być znane wszystkim klocki drewniane, które uczą i rozwijają wyobraźnię.

 

Wpływ zabawy na rozwój dziecka kreatywność i edukację

Chyba każdy z nas pamięta jak w dzieciństwie układał klocki. To klasyka zabaw, która jest na topie od dziesięcioleci. Dzięki obecnemu trendowi na naturalne produkty, klocki drewniane cieszą się wzmożonym zainteresowaniem. Zadbaj więc o to, aby choć jeden komplet dobrej jakości klocków znalazł się w pokoju Twojego dziecka. Początki zabawy mogą być różne, ponieważ maluch będzie głownie burzył budowle lub chwytał klocki i rzucał nimi o podłogę. Jest to jednak naturalny etap rozwoju dziecka, dlatego rodzice nie powinni się tym martwić. Pozostaje cieszyć się, że pociecha tak ochoczo angażuje się w konstrukcyjne zabawy, a przy tym trenuje chwytność małych rączek. Po jakimś czasie zabawa ewoluuje, a maluch podejmie próbę stworzenia pierwszych budowli z zaledwie kilku klocków.

Zabawa klockami pozytywnie wpłynie na wszechstronny rozwój dziecka, dając mu przy tym mnóstwo frajdy oraz pobudzając wyobraźnię i kreatywność. W tej zabawie dziecko rozwija małą motorykę, a także ćwiczy koordynację ręka-oko. Klocki są przydatne w nauce rozpoznawania kształtów, wprowadzania pojęć, takich jak „mały”, „duży” oraz widzenia relacji przestrzennych (położenie danego elementu względem innych). Zabawki takie jak klocki są świetną rozrywką dla dzieci w każdym wieku niezależnie od płci.  Co ciekawe dziewczynki stawiają niższe, zamknięte konstrukcje, natomiast chłopcy budują jak najwyższe budowle. Zabawy dzieci z wykorzystaniem klocków kładą nacisk na współpracę w grupie, dzielenia się i tworzenia więzi społecznych.Wpływ zabawy klockami na rozwój dziecka jest ogromny.  Zabawa klockami skłania dzieci do podejmowania swoich pierwszych decyzji. Od nich samych zależy co zbudują i ile pracy w to włożą. Poprzez zabawę dziecko uczy się stawiać sobie pierwsze cele, a rodzic zachęca je do ich realizacji.

Zalety zabawy klockami dla każdego malucha

Zabawy konstrukcyjne są elementem nauki, gdyż w prosty i efektywny sposób stymulują dziecko do logicznego myślenia. Wpływ zabawy na rozwój dziecka jest ogromny. Ma to ogromne znaczenie w jego dalszym rozwoju, ponieważ logiczne myślenie skłania do analizowania, a w konsekwencji rozwiązywania problemów. To umiejętność odkrywania i dostrzegania zależności oraz wyciągania na ich podstawie wniosków. Logicznego myślenia, tak jak i innych ważnych umiejętności, dziecko może się nauczyć jeśli wykonuje odpowiednie ćwiczenia. Kluczową kwestią jest dostęp do narzędzi edukacyjnych i konsekwentna praca z dzieckiem. Zadaniem podczas zabawy może być dopasowanie do siebie elementów, postawienie konkretnej budowli, albo powtórzenie sekwencji z klocków. A to już wymaga spostrzegawczości oraz odpowiedniego rozplanowania aktywności. Dzięki wykonywaniu takich ćwiczeń, nasze pociechy z czasem coraz lepiej będą sobie radzić z powierzanymi im logicznymi łamigłówkami. Zaczną starać się opracować optymalną strategię działania, a charakter zabawy będzie coraz bardziej edukacyjny.

Kolejną zaletą klocków jest to, że przy ich pomocy możemy wprowadzić w codzienne aktywności dziecka trening koncentracji. Zdolność do koncentrowania się rozwija się w trakcie życia dziecka. Maluchy nie są w stanie utrzymywać swojej uwagi przez dłuższy czas. Zazwyczaj koncentrują się na tym, co w danym momencie przyciąga ich uwagę, np. kolor, dźwięk, rzucający się w oczy przedmiot oraz zabawka w zasięgu ręki. Osiągnięcie skupienia w tracie zabaw klockami będzie dla niego łatwiejsze: aby stworzyć konstrukcję trzeba wykazać się spokojem i dokładnością. Zdolność koncentracji uwagi dla dzieci jest niezbędna właściwie przy każdej wykonywanej czynności. Dlatego tak ważne jest, aby trenować ją już od najmłodszych lat. Zabawy, które pozwalają dzieciom rozwijać praktyczne umiejętności są najbardziej pożądane w okresie ich dorastania.

Podsumujmy wpływ zabawy klockami na rozwój dziecka. Jakie korzyści dla dziecka niesie zabawa drewnianymi klockami:

  1. Maluch trenuje zdolności manualne i chwytność dłoni
  2. Zabawa pomaga mu skupić się na konkretnej czynności
  3. Wspólne budowanie z klocków uczy współdziałania oraz dzielenia się
  4. Klocki uczą realizacji celu, ponieważ dziecko buduje to co chce
  5. Dziecko uczy się doboru elementów, aby otrzymać pożądany efekt
  6. Zabawa pobudza wyobraźnię oraz potrzebę kreatywności
  7. Dziecko widzi relacje przestrzenne– nad, pod, prawo, lewo, obok
  8. To jedna z łatwiejszych zabaw stymulujących logiczne myślenie

Klocki drewniane to uniwersalne rozwiązanie dostosowane do potrzeb dzieci w każdym wieku. Praca z nimi dostarcza dziecku rozrywki oraz bodźców, które wpływają korzystnie na jego naturalny rozwój. To uniwersalny pomysł na prezent dla chłopca i dziewczynki. Dzięki wykorzystaniu trwałego materiału jakim jest drewno, klocki posłużą w naszych domach przez lata. Zwracajmy mniejszą uwagę na cenę i potraktujmy je jako inwestycję w dobry jakościowo produkt. Klocki drewniane są w pełni bezpieczne dla najmłodszych, więc jeśli szykujesz się do zakupu zabawki rozwojowej, to bez wahania sięgnij po nie.