Dyrektorzy przedszkoli muszą zwrócić szczególną uwagę na jakość i pochodzenie zabawek, którymi bawią się dzieci. Są oni zobligowani do zapewnienia im nie tylko prawidłowych warunków do zabawy, ale także pełnego bezpieczeństwa. Z tego względu zabawki przedszkolne muszą spełniać wiele rygorystycznych kryteriów. Wyjaśniamy, jakie klocki są bezpiecznym wyborem do przedszkola.
Jak zabawa klockami wpływa na rozwój dzieci?
Klocki to jedne z nielicznych zabawek, które wspierają rozwój malucha na każdym etapie życia. Zabawa nimi usprawnia jego koordynację wzrokowo-ruchową i pomaga mu rozwijać percepcję oraz zdolności manualne. Wznoszenie budowli wymaga dokładności i precyzji, które będą wykształcać się w miarę praktyki. Z czasem więc dziecko zacznie tworzyć coraz mocniejsze i bardziej złożone konstrukcje dzięki rozwiniętej sprawności manualnej
Ponadto kreatywne projektowanie i budowanie konstrukcji z klocków wpływa również na intelektualny aspekt rozwoju dziecka, czyli jego wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Dotyczy to w szczególności najmłodszych, 2-3-letnich dzieci, które dzięki niemu uczą się rozpoznawać m.in. kształty, rozmiary czy faktury poszczególnych klocków. Ich charakterystyczna forma pozwala na tworzenie układów własnego pomysłu, niekoniecznie nawiązujących do tych zaproponowanych przez producenta. Stanowią więc one pierwsze medium, za którego pośrednictwem dziecko zyskuje możliwość ekspresji. Szybciej uczy się też dostrzegać ciągi przyczynowo-skutkowe, widząc np., które układy są trwałe i solidne, a które chwiejne i podatne na zniszczenia. To z kolei przekłada się na rozwój zdolności przewidywania, poprawę umiejętności kontroli, planowania i kreatywnego poszukiwania nowych dróg do celu.
Kolejną kwestią przemawiającą za podsuwaniem klocków najmłodszym dzieciom jest rozwój i utrwalenie umiejętności społecznych. Klocki to uniwersalny budulec, który może posłużyć do stworzenia niemal dowolnej konstrukcji, np. sklepu, kuchni czy figur określonych zwierząt. Już na samym etapie budowania zabawa ta wymaga wdrożenia pracy zespołowej, połączenia sił w celu uzyskania pożądanego efektu. W ten sposób maluch przyswoi sobie ideę współpracy i oddali pragnienie rywalizacji, co znacznie ułatwi mu funkcjonowanie w grupie w późniejszym wieku. Również zabawa w gotowej konstrukcji (np. wspomnianego sklepu) przygotuje go do spokojnego i skutecznego wykonywania określonych działań w dorosłym życiu.
Co więcej, klocki gwarantują wiele godzin zajmującej i twórczej zabawy. Z tego względu są jednymi z podstawowych zabawek, które powinny znaleźć się na wyposażeniu przedszkola. Muszą one spełniać kryteria bezpieczeństwa, czyli zostać wykonane z nietoksycznych, trwałych i odpornych na codzienne, intensywne użytkowanie materiałów. Mogą bawić się nimi dzieci z każdej grupy przedszkolnej, jednak muszą one zostać dopasowane do ich wieku m.in. pod względem wielkości.
Klocki idealne do przedszkola, czyli jakie?
Doskonałym wyborem do przedszkola i nie tylko są klocki drewniane. To tradycyjne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku maluchów (duże klocki drewniane są bezpieczne dla dzieci, które ze względu na etap rozwoju często wkładają różne przedmioty do ust), średniaków oraz starszaków. Wykonane z naturalnych materiałów, gwarantują pełne bezpieczeństwo dzieci oraz zapewniają możliwość kreatywnej zabawy na wiele różnych sposobów. Klocki z drewna doskonale nadają się do wznoszenia rozmaitych budowli oraz wspierają edukację przez zabawę, ułatwiając np. naukę liczenia. Oferujemy trwałe, solidne i w 100% bezpieczne dla dzieci klocki z drewna lipowego, które ma udowodniony, kojący wpływ na ludzki organizm. Stawiamy na ekologię, dlatego drewno, z którego powstają klocki Lindenwood pozyskiwane jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasze klocki drewniane nie są malowane ani lakierowane, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci i pozwala uniknąć kontaktu z chemicznymi substancjami.