fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak klocki wpływają na rozwój dziecka?

Jak klocki wpływają na rozwój dziecka?

Klocki drewniane to popularne zabawki cieszące się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Nie mniej zachwytu wzbudzają u rodziców, którzy doceniają ich wartość edukacyjną. Tego typu zabawki mają wiele zalet, ponieważ w ciekawy sposób wypełniają czas, pozwalają odkryć pasję do tworzenia i przyczyniają się do rozwoju. Z klocków budują zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. W trakcie kreatywnego budowania nasze pociechy rozwijają praktyczne umiejętności: ćwiczą cierpliwość i precyzję, poszerzają horyzonty widzenia przestrzennego oraz trenują małą motorykę. Dlaczego klocki z drewna są wręcz fenomenem? Czy dziecko może korzystać z zalet klocków już od najmłodszych lat? Jakie klocki wybrać? Nasz artykuł będzie odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania.

Zabawy z użyciem klocków to moc korzyści dla rozwoju dziecka

Klocki drewniane to moc korzyści bez względu na wiek. Łączenie naukę z zabawą możemy szybko osiągnąć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Potraktujmy je jako uniwersalne narzędzie dydaktyczne, aby poznać ich potencjał. Jeśli mamy w domu małe dziecko, to klocki z drewna będą dla niego najbezpieczniejszą opcją. Uczulamy rodziców, aby przy zakupie zwrócili uwagę na ich starannie wykonane: nie mogą mieć ostrych krawędzi. Dziecko rozpocznie stawianie pierwszych budowli w okolicach 9 miesiąca. Wcześniej możemy pozwolić mu na burzenia konstrukcji, co i tak stanowi dla niego sporą atrakcję. W okolicach 14 miesiąca postawi pierwszą wieżę, a dalsza zabawa klockami będzie już coraz lepsza. Możliwości jest wiele, ponieważ nic tak nie wpływa na pobudzanie wyobraźni jak swobodne budowanie. Zdolność do koncentrowania się rozwija się w trakcie życia dziecka. Maluchy nie są w stanie utrzymywać swojej uwagi przez dłuższy czas. Zazwyczaj koncentrują się na tym, co w danym momencie przyciąga ich uwagę, np. kolor, dźwięk, rzucający się w oczy przedmiot oraz zabawka w zasięgu ręki. Skupienie podczas zabawy klockami będzie dla nich łatwiejsze: aby stworzyć konstrukcję trzeba wykazać się dokładnością. Zdolność koncentracji uwagi dla dziecka jest niezbędna właściwie przy każdej wykonywanej czynności. Dlatego tak ważne jest, aby trenować ją już od najmłodszych lat. Zabawy, które rozwija praktyczne umiejętności jest najbardziej pożądana w okresie dorastania.

Jak drewniane klocki wpływają na rozwój dziecka?

Ciekawym wyborem będą klocki Linden wykonane z drewna lipowego. Dzięki wysokiej jakości są one inwestycją na lata. Linden to kreatywny produkt pobudzający wyobraźnię, a jego cena nie jest wygórowana. Wszystkie elementy w zestawie są identyczne, więc producent nie narzuca nam konkretnych rozwiązań. Małe dziecko wymaga szczególnej uwagi: wynika to z tego, że większość elementów może się dla nich okazać niebezpieczna. Klocki konstrukcyjne z drewna są niemożliwe do połknięcia, więc dziecko śmiało może je gryźć, czy brać do buzi.  Edukacyjne zabawki w pożyteczny sposób wypełnią jego czas i wpłyną na integralny oraz prawidłowy rozwój. Dodatkowo pozwolą im eksperymentować z nauką równowagi i stabilności.

Dzięki klockom dziecko rozwija praktyczne umiejętności w każdym wieku

Wartościowa zabawka to podstawa wspierania rozwoju malucha. Tworząc konstrukcje dziecko ćwiczy chwytność dłoni, ale nie tylko. Stawianie konstrukcji z klocków to dla dziecka trening zręczności i kreatywność. Zabawa klockami to także nauka planowania i realizacji celu. Kreowanie nowych konstrukcji z rozsypanych elementów nie tylko uczy i bawi, ale wywołuje poczucie sprawstwa. To wspaniała inwestycja we wszechstronny rozwój, która zaowocuje w przyszłości.

Klocki są jedną z bardziej rozwijających zabawek szczególnie nauce rozpoznawania kształtów i widzenia relacji przestrzennych (położenie danego elementu względem innych). Z ich pomocą wprowadź pojęcia takie jak np. „mały”, „duży”. To świetna rozrywka dla dzieci w każdym wieku niezależnie od płci. Co ciekawe dziewczynki stawiają niższe, zamknięte konstrukcje, natomiast chłopcy budują jak najwyższe budowle. Zabawy wykorzystaniem klocków kładą nacisk na współpracę w grupie, dzielenia się i tworzenia więzi społecznych .Wpływ zabawy klockami na rozwój dziecka jest ogromny. Dzieci motywowane są do podejmowania swoich pierwszych decyzji. Od nich samych zależy co zbudują i ile pracy w to włożą. Poprzez zabawę dziecko uczy się stawiać sobie pierwsze cele, a rodzic zachęca je do ich realizacji.

Podsumujmy dlaczego zabawa klockami wpływa korzystnie na rozwój:Jak klocki Linden wpływają na rozwój dziecka?

  1. Dzieci trenują zdolności manualne i chwytność dłoni
  2. Zabawa pomaga im skupić się na konkretnej czynności
  3. Wspólne budowanie to współdziałanie i dzielenie się zabawkami
  4. Budowanie uczy realizacji celu, ponieważ dzieci tworzą to co chcą
  5. Dzieci uczą się doboru elementów, aby otrzymać pożądany efekt
  6. Zabawa pobudza wyobraźnię oraz potrzebę kreatywności
  7. Dzieci widzą relacje przestrzenne– nad, pod, prawo, lewo, obok
  8. To jedna z łatwiejszych zabaw stymulujących logiczne myślenie

Rodzice, pamiętajcie, że najlepsze klocki to takie, które są dopasowane do wieku oraz indywidualnych zainteresowań dziecka, a także wpływają na prawidłowy rozwój. Właśni takie cechy powinien mieć idealny zestaw po który sięgniecie. Klocki są uniwersalnym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb dzieci w każdym wieku. Praca z nimi to dla dziecka rozrywka i bodziec do dalszej nauki. Klocki z drewna są bezpieczne dla najmłodszych, więc jeśli szykujesz się do zakupu zabawki rozwojowej, to powinny się znaleźć w Twoim koszyku.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: www.lindenwood.eu.

Zachęcamy również do kontaktu poprzez e-mail: biuro@lindenwood.eu