fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Dzieci w świecie wirtualnym, czyli 5 sposobów jak zastąpić ekran komputera

Dzieci w świecie wirtualnym, czyli 5 sposobów jak zastąpić ekran komputera

Świat wirtualny dawno przestał być dla nas jedynie formą rozrywki. Obecnie jest to nie tylko miejsce pracy czy sposób na prowadzenie edukacji, ale także przestrzeń do utrzymywania relacji towarzyskich. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że często nowe technologie to także rodzaj terapii, szczególnie dla nastolatka, który boryka się z problemami w prawdziwym życiu. Rezygnacja z urządzeń, takich jak telefon czy komputer, jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwa. Okres pandemii przyzwyczaił nie tylko nasze dzieci, ale również nas samych do ciągłego bycia online. Mimo, iż w pewnym stopniu wychodzimy ponownie w dawną rzeczywistość, niektórzy mogą mieć problem w ponownym znalezieniu swojego miejsca w tym świecie, szczególnie najmłodsi, którzy dopiero kształtowali swoje zdolności poznawcze.

Wyciągnięcie dziecka z komputera może być dla nas nie lada wyzwaniem. Dla nastolatków internet stał się nierozłączną częścią ich życia, dlatego straszenie i karanie może przynieść w tym wypadku odwrotny skutek niż ten, który sobie założyliśmy. Usilne ograniczanie praw i wolności dziecka, może sprawić, że jeszcze bardziej będzie chciało powrócić przed ekran telefonu bądź komputera.

 

PRZENIESIENIE PASJI DO ŚWIATA RZECZYWISTEGO

Umiejętność obsługi nowych technologii jest obecnie zdolnością konieczną, a wręcz niezbędną. Niemożliwe jest całkowite zakazanie dziecku użytkowania z komputera, dlatego zamiast narzekać i komentować, powinniśmy zrozumieć dlaczego lubi przesiadywać w wirtualnym świecie. Jeśli jego pasją jest granie w gry komputerowe, zapewnijmy podobne atrakcje w świecie rzeczywistym. Rozrywka polegająca na wysiłku fizycznym i wykorzystaniu umiejętności logicznego myślenia może pomóc przenieść zainteresowania z komputera do świata realnego. Zaproponujmy wyjazd w ciekawe miejsca typu park linowy, park trampolin, ścianka wspinaczkowa czy wyprawa na geocaching, aby pomóc odkryć dziecku, jak wiele do zaoferowania może mieć otaczające nas środowisko.

 

ZAJĘCIA DODATKOWE

Ważne jest, aby spróbować znaleźć dziecku własne hobby, ponieważ sam może nie wiedzieć jakie ma możliwości, lub od czego zacząć, dlatego niezbędna jest pomoc rodzica. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dzieci są takie same więc to co spodobało się rodzeństwu, nie musi być atrakcją dla drugiego dziecka. Dla młodszych dzieci propozycjami mogą być zajęcia taneczne lub sportowe np.piłka nożna, pływanie czy sztuki walki, nastolatkowie natomiast mogą mieć już bardziej sprecyzowane kierunki, dlatego może zaciekawią ich kursy fotograficzne, malarskie czy graficzne? Rozmowa na temat zainteresowań pomoże nam określić przestrzeń do której chcieliby zmierzać.

 

ZAINTERESOWANIE DZIECKA WŁASNYM HOBBY

Dobrym pomysłem może być także wprowadzenie dziecka do własnego świata. Jeśli rodzic interesuje się majsterkowaniem, gotowaniem lub historią, warto spróbować opowiedzieć lub pokazać te czynności tak, aby zaciekawić tym nasze pociechy. Podzielenie własnej pasji z dzieckiem, pomoże zacieśnić więzy rodzinne, a także zaangażować do wspólnego spędzania czasu razem.

 

POTRZEBA ZAANGAŻOWANIA

            Niezależnie od wieku występuje u nas potrzeba bycia docenionym i zauważonym. Jeśli przekażemy jakąś część siebie dziecku, samo będzie bardziej skłonne podzielić się tym co lubi robić w wirtualnym świecie. Jako rodzic angażujemy się w życie rodzinne, obowiązki domowe czy pracę, dlatego musimy zrozumieć, że dla nastolatków aktualnie największym sensem jest bycie online. Dlatego zamiast budować napięcie związane z wiecznym siedzeniem przed komputerem, warto od czasu do czasu zapytać na czym polega ich wirtualny świat. Jeśli wykażemy zainteresowanie grą, naszego dziecka np. „Jaka jest fabuła?”, „Kim są postacie?”, czy będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o influencerach, których obserwują, poczują się zauważeni i z chęcią opowiedzą nam o swoim życiu. Przy takich wymianie informacji, chętniej będą zapatrywać się na wykonywaniu obowiązków domowych, ucząc się od rodzica jak niezbędne są te czynności.

 

ZABAWA MANUALNA LUB KONSTRUKCYJNA

Odpowiednie zarządzanie czasem naszych pociech już od najmłodszych lat ułatwi nam dalszą pracę w ich wychowaniu. Rozwijanie umiejętności kreatywnych, manualnych i intelektualnych to podstawa w rozwoju dziecka. Istnieje wiele pomocy, które pomogą wciągnąć całą rodzinę w świat budowania i tworzenia. Jedną z takich opcji są drewniane klocki Linden. Układanie wysokich i ciekawych konstrukcji, nauczy nas pracy zespołowej, co może pomóc w zacieśnianiu więzi rodzinnych. Potrzeba planu, wysiłku czy działania sprawi, że najmłodsi oderwą się od wirtualnego świata na parę godzin. Pamiętajmy, że to nie tylko zabawa dla dzieci, ale całej rodziny.

 

 

Musimy pamiętać, że nie żyjemy już w czasach kiedy dzieciństwo polegało w głównej mierze na spędzaniu czasu wśród rówieśników na podwórku. Najmłodsi wychowywani w dobie nowych technologii muszą uczyć się relacji w świecie rzeczywistym na innej podstawie. Dbajmy o to, aby nie ograniczać przestrzeni i prywatności swojego dziecka, a wtedy z przyjemnością będzie korzystać z alternatyw do spędzania wolnego czasu, które mu zaproponujemy.