fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Drewniane klocki less waste – inwestycja na lata

Drewniane klocki less waste – inwestycja na lata

  • przez

Klocki drewniane z drewna otrzymały swoje drugie życie. Po latach powracamy do korzeni, czyli naturalnych zabawek. Zabawki z drewna są ogólnodostępne, więc możemy ich znaleźć coraz więcej w sklepach stacjonarnych i online. Jednak wybór jest tak ogromny, że najczęściej czujemy się zdezorientowani. Nie wiemy która zabawka będzie bardziej edukacyjna, a która spodoba się dziecku. Sklepowe półki uginają się od produktów, a jedna marka próbuje prześcignąć drugą. Nie mamy jednak wątpliwości, że drewniane klocki to inwestycja na lata. Informacje i wskazówki jak dokonać odpowiedniego wyboru znajdziesz w poniższym artykule.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klocków?

Bardzo ważne jest to, aby klocki nie miały żadnych wystających drzazg czy ostrych elementów. Ich powierzchnia powinna być gładka i przyjemna w dotyku – wtedy nie są w stanie zrobić krzywdy  dziecku. Warto wybierać zabawki z naturalnego drewna bez dodatku farb czy szkodliwych substancji chemicznych. Nie podejmujmy decyzji sugerując się niską ceną, bo najważniejsza jest jakość wykonania produktu. Wyższa cena (nie zawsze, ale znacznie częściej) gwarantuje, że klocki drewniane będą służyły naszym dzieciom przez lata.

Dlaczego klocki drewniane to najlepszy wybór?

To ekologiczne i ponadczasowe rozwiązanie. Wiek dziecka nie ma znaczenia, ponieważ klockami bawią się zarówno starsze dzieci, jak i maluchy. Polskie klocki z drewna wykonane są z naturalnego i bezpiecznego surowca, w przeciwieństwie do klocków z innych materiałów, które mogą zawierać niebezpieczne barwniki lub drobne elementy. Klocki z drewna charakteryzuje staranne wykonanie, dlatego nie musimy się martwić o zdrowie malucha, który w najmniej oczekiwanym momencie włoży zabawkę do buzi.

Klocki drewniane zdezynfekujesz bez problemu

Tyle obiektów znajduje się w otoczeniu naszego dziecka, a nasi milusińscy rzadko o nie dbają. Dlatego nic dziwnego, że najczęściej lądują one na podłodze, albo podczas spacerów wypadają z wózka. Maluchy rzucają je i nieustannie przekładają z miejsca na miejsce. Na zabawkach gromadzi się nie tylko brud, ale również liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy. Warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ częsty i bezpośredni kontakt z zarazkami może powodować u dziecka choroby. Zabawki z drewna są proste w dezynfekcji (jeśli są pokryte woskiem pszczelim, to nie wchłaniają żadnych preparatów) , a drewno posiada właściwości antybakteryjne.

Zabawka bezpieczna dla maluchów i kilkulatków

Odpowiednie zabawki ułatwiają rozwój sensomotoryki, a także wpływają na integralny i prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo ważne jest to, aby przy wyborze zabawki spojrzeć na wymagany minimalny wiek malucha. Dla rocznego dziecka najlepiej wybrać klockowe zestawy składające się z kilku lub kilkudziesięciu elementów.  Dzięki wielkości i kształtowi są niemożliwe do połknięcia. Duże klocki konstrukcyjne dla dziecka z pewnością będą jedną z najlepszych form zabawy.

 

Klocki drewniane dla starszych dzieci?

Klocki konstrukcyjne dla chłopca i dziewczynki to strzał w dziesiątkę. Starsze dzieci mogą budować skomplikowane drewniane konstrukcje. W ten sposób ćwiczą zręczność i precyzję. Drewniane zabawki wykorzystamy na lekcji matematyki, techniki, muzyki, plastyki lub podczas zajęć z kodowania. Zdziwicie się jak bardzo angażujące są! Potrafią zająć dziecko na długie godziny, więc w znaczny sposób ograniczymy korzystanie z komputera.

Najważniejsze aspekty zabawy klockami z drewna

  • rozwijają sprawność oraz małą motorykę,
  • wpływają na  koncentrację oraz cierpliwości,
  • pomagają budować relacje w grupie,
  • wyciszają dzieci od nadmiaru bodźców,
  • uczą literek, cyferek oraz programowania.