fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ekologiczne deseczki drewniane dla dzieci – bezpieczne i edukacyjne zabawki

Ekologiczne deseczki drewniane dla dzieci – bezpieczne i edukacyjne zabawki

  • przez

Ciężko zaprzeczyć, że dzieci uwielbiają plastik. Z racji tego, że mają stały dostęp do telewizji i Internetu, ciągle pragną kolejnych zabawek. „Kupisz mi ?” – najprostszy sposób na pozyskanie nowego klienta. Coraz częściej rodzice świadomie decydują się na zakup drewnianych klocków – okazuje się, że w wielu aspektach przewyższają rynkowych gigantów. Kluczowym hasłem jest bezpieczeństwo: mamy pewność, że są naturalne i pozbawione substancji chemicznych. Ponadto elementy zestawu są na tyle duże, że małe dziecko ich nie połknie. Zapraszamy Was do lektury poniższego artykułu. Postaramy się Wam przybliżyć zalety ponadczasowej zabawki, jaką są niezaprzeczalnie drewniane klocki.

Trening kreatywności – deseczki Linden w akcji!

Dzięki drewnianym klockom Linden dzieci uczą się współdziałania. Duże zestawy są dostosowane do zabawy w grupie rówieśniczej. Kilkulatki chętnie bawią się klockami zarówno w domu, jak i w przedszkolu, gdzie wspólnie konstruują ogromne budowle: mniej lub bardziej skomplikowane. Zabawa uczy je rozdzielania zadań oraz rozwiązywania sporów pomiędzy członkami grupy. Najlepiej, jeśli damy im względną swobodę i pozwolimy, aby sami rozstrzygnęli problem. Wyszukane i skomplikowane zabawki najczęściej pozbawiają dziecko pola do myślenia, “kombinowania”, szukania ciekawych rozwiązań. Zdarza się, że są dostosowane tylko do poziomu rozwoju dzieci w jednym wieku. Nietrudno więc kupić dla dziecka produkt, którym szybko się znudzi, a po kilku godzinach od zakupu rzuci go w kąt i zapomni o nim na zawsze. Dzieci w wieku intensywnego rozwoju, czyli przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, potrzebują impulsu do tworzenia, a nie podkładania im gotowych rozwiązań. Takie są właśnie zabawki z drewna: uczą samodzielności i twórczości.

Edukacja z Lindenwood, czyli jak wykorzystać deseczki drewniane dla dzieci

Znane i lubiane: klocki drewniane, zwane deseczkami drewnianymi są dla dzieci idealną zabawką! Przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku i mocno akcentują wartości edukacyjne. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły z nimi rozwijać umiejętność logicznego myślenia, współdziałania w grupie, widzenia przestrzennego oraz myślenia abstrakcyjnego. Klocki to ciekawe uzupełnienie zajęć i lekcji. Wykorzystaj je w nauce geometrii stawiając budowle przestrzenne, albo na lekcjach historii tworząc konstrukcje zabytków. Jeden produkt, który zastępuje kilka pomocy dydaktycznych: teraz to możliwe. Klocki Linden wspomagają odkrywczą naturę dzieci na każdym etapie dorastania, co więcej inspirują do samodzielnego myślenia twórczego. Nie posiadają instrukcji, nie narzucają schematów i wspierają swobodne myślenie abstrakcyjne. Charakteryzuje je podstawowy kształt, który wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Przykładowo: dzieci budują wysoką wieżę z klocków, a przy tym zachowują ostrożność, ponieważ wystarczy jeden zły ruch, aby konstrukcja się rozpadła. Zabawka wymaga więc od nich zwrócenia uwagi kilka różnych parametrów: ciężar, odległość i poprawne umiejscowienie elementów. Dzięki temu rozwijają małą motorykę i ćwiczą chwytność dłoni. Możesz mieć bezpośredni wpływ na rozwój swojej pociechy, jeśli kupisz jej drewniane deski do edukacji.

Sensoryczne drewniane klocki

Klocki, jako jedna z ulubionych zabawek naszych dzieci, doskonale nadają się do wykorzystania w roli narzędzia terapeutycznego. Zabawę nimi można połączyć z rozwojem lub pracą nad problemami, które wynikają np. z niepełnosprawności dziecka. Linden, czyli sensoryczne drewniane deseczki, możemy użyć podczas zajęć gdzie dziecko jest upośledzone intelektualnie, autystyczne, niedosłyszące, a nawet niedowidzące. W przypadku całkowicie zdrowego malucha warto, aby znalazły się w gabinecie terapeuty, psychologa dziecięcego oraz logopedy. Pomogą wzbudzić ciekawość, rozwijać zmysły i poznawać kształty. Wykorzystaj je w diagnozie i terapii Integracji Sensorycznej, treningu umiejętności społecznych, treningu uwagi (mindfulness), rozwoju czynnika CQ, socjoterapii, terapii ręki, a także w trakcie lekcji ciszy. Wpływ na Integrację Sensoryczna i rozwój małej motoryki ma faktura drewna: gładka, pozbawiona drzazg, przyjemna w dotyku. Deseczki drewniane do zabawy są w jednym kolorze, dzięki czemu krzykliwe barwy nie rozpraszają dziecka. To prawie jak bezpośredni kontakt z natura, a chyba nie ma nic. Cena niewielka biorąc pod uwagę, jak wiele może zyskać Twoja pociecha.

Dbamy o ekologię – prosty pomysł na kreatywną zabawkę

W związku z zainteresowaniem ze strony klienta i koniecznością wyboru towarów przyjaznych środowisku, sklepy poszerzyły swój asortyment o popularne zabawki z drewna. Kupicie je online lub sklepach stacjonarnych. A jeśli macie przed sobą kilka różnych produktów i nadal nie podjęliście ostatecznej decyzji, to może warto sprawdzić czy w waszej okolicy nie odbywają się targi dla mamy z dzieckiem? Tam będziecie mieli największy wybór. Bardzo dobrą opcją jest zobaczenie produktu na żywo, wtedy prościej można dokonać wyboru. Dzieci przy okazji przetestują nowy nabytek, a Wy upewnicie się, że będzie on służył zarówno zabawie, jak i nauce.Połączcie przyjemne z pożytecznym w myśl “zero waste” i ograniczajcie stopniowo zbędne zakupy. W ekologii życia codziennego wyznajcie zasadę 3R: reduce, reuse, recycle (ogranicz, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi). W przypadku zabawek niekupowanie tzw. “śmieci” to najprostsze rozwiązanie. Przed wyborem zabawki dokładnie sprawdźmy z czego jest zrobiona i jak długo zachowa dobry stan. Unikajmy zabawek bez gwarancji i wybierajmy te trwałe, które bez problemu naprawimy samodzielnie. Choć dzieci je uwielbiają, to odejdźmy od darmowych, plastikowych gadżetów z gazet czy fast foodów. Będą się rozkładać się będzie przez setki, a nawet tysiące lat. Uświadom sobie, że to chwilowy kaprys twoich dzieci – nie potrzebują ich. Możesz im za to kupić edukacyjne klocki z drewna, zadbają o rozwój i nie zaszkodzą środowisku.

Dendroterapia, czyli dobra energia płynąca prosto z natury

Lecznicze działanie drzew polega na oddawaniu nam dobrej energii, którą w sobie kumulują. Wykorzystanie drewna jako surowca do produkcji zabawek, to moc korzyści dla Twojego dziecka. Weźmy pod lupę drewno lipowe z którego zrobione są naturalne deseczki do zabawy Linden. Lipa słynie ze swojego zastosowania w dendroterapii. Emituje bowiem subtelną energię, która kojąco wpływa na ludzki organizm. Zapach lipy koi zmysły, relaksuje i uspokaja. Bądźcie pewni, że tego efektu nie dadzą Wam plastikowe zabawki. Badacze są zgodni, że posiadanie w domu przetworzonego drewna w znaczący sposób poprawia poziom dobrej energii.

Zabawki dla małych i dużych – czy to możliwe?

Klocki z litego drewna zwane też deseczkami z drewna, kojarzą nam się z popularną grą jenga. Nie mylmy ich, bo bardzo się różnią. Drewniane klocki Linden są świetną alternatywa na spotkania rodzinne, bo wspólne konstruowanie jednoczy pokolenia. Jest to jedna aktywność w której udział biorą dziadkowie, rodzice i dzieci. Powracamy do klasyki: proste zabawki sprawdzają się najlepiej. Twoje dziecko będzie szczęśliwe, że zamiast siedzieć przy stole poświęcacie mu uwagę. No i chyba najważniejsze hasło: integracja. Jeśli robicie coś wspólnie, to tworzycie więzi rodzinne.

Trend na naturalne klocki powraca co jakiś czas, więc śmiało możemy stwierdzić, że to nie chwilowa moda. W rzeczywistości są one na czasie od dziesięcioleci, jeśli nie stuleci! Znajdowały się w kuferku z zabawkami twoich dziadków i pradziadków. Bawiły się nimi całe pokolenia, a teraz wkradają się do serc współczesnego dziecka. Chociaż na rynku istnieje wiele nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, czasem warto postawić na sprawdzone metody.