Już od dłuższego czasu drewniane zabawki przeżywają swoje drugie życie. Moda na nie powróciła ze zdwojoną siłą. Przez lata prym wiodły produkty z plastiku, kolorowe i często bardzo głośne, a w rzeczywistości mało korzystne i bezpieczne dla dziecka. Obecnie powracamy do korzeni, czyli zabawek wykonanych z drewna drewna. Nie trudno zauważyć, że możemy ich znaleźć coraz więcej na sklepowych półkach. Jednak z przyzwyczajenia do plastiku bywa, że czujemy się zdezorientowani. Nie wiemy która zabawka będzie lepsza, która ciekawsza dla dzieci. Przecież najważniejsze dla rodzica to, aby spełnić marzenia swojej pociechy. Dla dorosłych to nie lada wyzwanie. Reklamy w telewizji i Internecie nie ułatwiają nam wyboru, gdyż najczęściej promują plastikowe zabawki. Zabawki drewniane przeważnie są bardziej przemyślane i wykonane ze starannością o detale. Spójrz na drewniane klocki: wysokie jakościowo nie posiadają drzazg i są szczególnie miłe w dotyku dla dzieci.
Kolejna zaleta drewna: jest stosowane w dendroterapii, czyli formie naturalnej terapii. Dendroterapia ma mocne podstawy naukowe i przeprowadzono w tej dziedzinie wiele badań. Stwierdzono, że osoby, które korzystają z drewnianych wyrobów czerpią z dobrodziejstwa terapeutycznego poszczególnych gatunków drzew. Drewno emituje subtelną energię, która kojąco wpływa na ludzki organizm: uspokaja organizm i łagodzi stresy. Klocki drewniane dla dzieci to świetna alternatywa bez względu na wiek. Chcesz znaleźć najlepsze zabawki? Więcej informacji i cennych rad znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Po pierwsze higiena, czyli jak myć zabawki i klocki drewniane dla dzieci
Tyle obiektów znajduje się w otoczeniu naszego dziecka, np. zabawki sensoryczne, drewniane kostki, grzechotki, lalki, pluszaki, samochodziki i wiele innych. Nie okłamujmy się, nasi milusińscy rzadko o nie dbają, dlatego najczęściej lądują na podłodze, albo podczas spacerów wypadają z wózka. Dzieci rzucają je i nieustannie przekładają z miejsca na miejsce. I tak w kółko, to niekończąca się historia. W konsekwencji na zabawkach gromadzi się nie tylko brud, ale również liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy i poważnie zagrażać jej zdrowiu. Warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ częsty i bezpośredni kontakt z zarazkami może powodować u dziecka choroby.
Zatem jak dbać o czystość zabawek i czy jest to proste zadanie? Jeśli wybierzemy drewniane klocki dla dzieci, to zaoszczędzimy sobie wiele pracy, są one proste w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny. Drewno posiada właściwości antybakteryjne, więc tak na prawdę nie wymaga częstego mycia. Co jakiś czas przecieraj zabawki z drewna ściereczką zwilżoną octem spirytusowym. Jest on bezpieczny, a jego zapach szybko się ulatnia, dlatego nie będzie drażniący dla dzieci. Zwróć uwagę, czy drewniany przedmiot nie zaczął czernieć. To jedna z pierwszych oznak gnicia. Wtedy należy wyrzucić go jak najprędzej. Jeśli dziecko wkłada zabawki do kąpieli, przed kolejną zabawą należy je dokładnie osuszyć. Kilka dobrych rad dla rodziców: zawsze miejcie pod ręką wilgotne chusteczki, bo mogą się okazać prawdziwymi wybawcami dla Was i dla dzieci.Używaj ich, gdy Twoja pociecha ubrudzi ulubione klocki, albo jeśli znajdujecie się poza domem. O czystość dbaj zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko nie jest zdrowe. Zanieczyszczone klocki mogą być główną przyczyną nawrotu choroby.
Gdzie kupisz drewniane zabawki dla dzieci?
Rodzice, mamy dla Was dobrą wiadomość. Drewniane zestawy dla dzieci, które mają duszę małego budowniczego, są dostępne wszędzie. W związku z obecnym trendem, a także koniecznością wyboru towarów przyjaznych środowisku, sklepy poszerzyły swój asortyment o ekologiczne zabawki. Kupicie je online lub sklepach stacjonarnych. A jeśli jeszcze nie podjęliście ostatecznej decyzji, to może warto sprawdzić czy w waszej okolicy nie odbywają się targi dla mamy z dzieckiem? Czasami najlepszą opcją jest zobaczenie czegoś na żywo, wtedy wybór nie wydaje się być już taki trudny. Dzieci przy okazji przetestują nowy nabytek, a wy upewnicie się, że będzie on służyć zabawie i nauce. Połączcie przyjemne z pożytecznym w myśl “zero waste” i ograniczajcie stopniowo zbędne zakupy. W ekologii życia codziennego postulujcie zasadę 3R- reduce, reuse, recycle (ogranicz, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi). W przypadku zabawek niekupowanie śmieci stanowi najprostsze rozwiązanie. Przed wyborem zabawki dokładnie sprawdźmy z czego jest zrobiona i na jak długo starczy. Unikajmy zabawek bez gwarancji i wybierajmy te trwałe, które możemy samodzielnie naprawić. Choć dzieci je uwielbiają, to odejdźmy od darmowych, plastikowych gadżetów z gazet czy fast foodów. To zabawa na chwilę, a rozkładać się będzie przez setki lat. Twoje dziecko tego nie potrzebuje. Duże drewniane klocki to zaś inwestycja na lata, warto ją przemyśleć.
Jakie klocki drewniane wybrać dla dzieci w różnym wieku?
Najlepsze dla dzieci będą klocki o jednolitym kształcie i z dużą ilością elementów. Dzięki prostej formie wykorzystamy je w terapii Integracji Sensorycznej. Krzykliwe kolory i różnorodne kształty nie rozpraszają dziecka, co pozwala na jego odprężenie i skupienie. Tego nie są w stanie zapewni mu głośne, plastikowe zabawki, które mogą go nadmiernie stymulować. Klocki drewniane polskie są najlepsze do tworzenia własnych konstrukcji. Wszystkie dzieci, bez względu na wiek, pokochają klasyczne klocki drewniane. Klocki drewniane duże umożliwiają stawianie przeróżnych budowli, a następnie burzenie ich, co wpływa pozytywnie na naukę kreatywności oraz wymaga od dzieci koncentracji. To uniwersalna oraz ponadczasowa zabawa bez podziału na płeć. Klocki dedykowane są zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Z dużej ilością elementów skonstruowanie dowolnej budowli, np. zamku, fortecy czy pojazdu, nie będzie problemem. Pomysły nigdy się nie kończą: niech poniesie nas wyobraźnia, bo gra ona pierwsze skrzypce!
Klocki drewniane w edukacji? Jak najbardziej, ponieważ zabawa nimi rozwija myślenie przestrzenne, które jest przydatne w nauce matematyki i wszechstronnym rozwoju umiejętności ścisłych. Klocki przydadzą się także przy pracach plastycznych, na lekcji historii, geografii, a nawet w nauce języków. Klocki układane według instrukcji uczą dzieci podążania za konkretnymi poleceniami. To umiejętność przydatna w późniejszym funkcjonowaniu w szkole i przedszkolu. Niemniej jednak budowanie z wyobraźni jest dla nich najcenniejsze. W jego trakcie myślenie przestrzenne wchodzi na wyższy poziom. Dziecko, aby coś skonstruować, musi to sobie zaplanować i zobrazować w głowie. Klocki drewniane edukacyjne wspomagają odkrywczą naturę dzieci na każdym etapie dorastania, co więcej inspirują do samodzielnej twórczości. Klocki z dużą ilością elementów rozwijają małą motorykę przez ćwiczenia na chwytności dłoni. Cena jaką musimy zapłacić za klocki drewniane, jest adekwatna do jakości, gdyż charakteryzuje je przede wszystkim wytrzymałość. Nie jest to przypadkowy zakup, ale inwestycja na lata w duchu ekologii i zero waste.
Edukacyjne duże klocki drewniane są bezpieczne dla maluchów i dla dzieci
Małe dzieci potrzebują szczególnej uwagi w trakcie zabawy. Wynika to z tego, że większość elementów może się dla nich okazać niebezpieczna. Duże klocki do budowania są niemożliwe do połknięcia przez malucha, dzięki czemu większość rodziców może odetchnąć z ulgą. Jeśli rodzice zdecydują się kupić klocki drewniane duże, to mają pewność, że zabawka jest naturalna i pozbawiona substancji chemicznych. Stawianie pierwszych budowli dzieci rozpoczynają już w okolicach 9 miesiąca. Wcześniej możemy pozwolić maluchom na burzenia konstrukcji, co i tak stanowi dla nich sporą atrakcję. Dopiero w okolicy 14 m rozpoczynamy pierwsze budowanie, które rozwija kreatywność dziecka. Nauka poprzez zabawę w ciekawy i pożyteczny sposób wypełni jego czas. Sensoryczne zabawki wpływają na integralny i prawidłowy rozwój malucha. Są starannie wykonane z wysokiej jakości drewna i posiadają ostrych krawędzi. Dziecko śmiało może je gryźć, czy brać do buzi. Podczas zabawy klockami dzieci mogą eksperymentować z nauką równowagi i stabilności i manipulować klockami, aby tworzyć różne wzory z wyobraźni.
Jak ułożyć duże drewniane klocki logiczne dla dzieci?
Odpowiedź brzmi: właśnie tak, jak chcesz. Mamy tutaj tak dużą dowolność, że czasami ciężko się zdecydować na konkretną budowlę. Jeśli do zabawy dołączą rodzice i dziadkowie, możecie być pewni, że nie skończy się ona prędko. Wielogodzinne budowanie, łączące pokolenia, to moc wspaniałych wspomnień na lata. Pomysł na wspólną integrację, która przy okazji edukuje Twoje dziecko? Oszczędzimy Wam dodatkowego myślenia: gotowym rozwiązaniem będą drewniane klocki w formie gry familijnej. Dla dzieci to największa frajda! A gdy zdarzy się, że zabraknie Wam pomysłów na zabawę, możecie skorzystać z gotowych instrukcji budowania krok po kroku, które są dodatkiem do klockowych zestawów. Z nimi stworzysz przeróżne budowli z większej lub mniejszej ilości elementów.
Zadajecie sobie pytanie dlaczego drewniany klocek pływa w wodzie? Drewno to materiał tak lekki, że zawsze unosi się na wodzie. Tymczasem niektóre gatunki drewna mają tak dużą gęstość, że mogą tonąć. Wpływa na to niedostateczne wysuszenie drewna. Od gęstości zależeć będzie, czy klocki drewniane duże utoną, czy uniosą się na powierzchni. Oczywiście najlepsza dla dzieci będzie druga opcja, w szczególności wtedy, kiedy bawią się np. w wannie lub basenie.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już nikt nie będzie miał wątpliwości, że zabawki i klocki z drewna dla dzieci są bezpieczną alternatywą produktów z plastiku. Nie mamy na myśli wyłącznie względów ekologicznych. Największą zaletą jest możliwość użycia ich na wiele sposobów: zabawka dla dziecka w każdym wieku (maluch, dziecko szkolne, nastolatek), gra familijna, narzędzie dydaktyczne w szkołach i przedszkolach. Jeden produkt, a daje nam tak wiele możliwości zabawy. Klasyczne klocki pokochali rodzice, nauczyciele, ale przede wszystkim dzieci. To właśnie z opinia najmłodszych użytkowników liczymy się najbardziej.