fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak zagospodarować dziecku czas wolny po szkole?

Jak zagospodarować dziecku czas wolny po szkole?

  • przez

W dzisiejszym świecie czas stał się jedną z najcenniejszych wartości, o którą zabiegają ludzie.Przez ogromny rozwój społeczeństwa w wielu dziedzinach takich jak np. technika, pojęcie wolnego czasu zanika lub ogranicza się do minimum.

Dla dzieci jak i dorosłych, część dnia po szkole, pracy czy obowiązkach domowych, powinna zostać zagospodarowana na regenerację fizyczną oraz psychiczną organizmu, zabawę czy samorozwój. Nie ma wątpliwości, iż czas wolny jest istotny elementem naszego życia. Wraz z dorastaniem nasze oczekiwania i potrzeby się zmieniają, dlatego nie dla wszystkich okres odpoczynku w ciągu dnia będzie oznaczał to samo. Przez problem jakim jest brak czasu wolnego w naszych życiach, często dochodzi do psychicznych i fizycznych naruszeń naszego organizmu. Dziecko, aby w pełni wykorzystać okres rekreacji w ciągu dnia, potrzebuje pomocy rodziców, którzy podpowiedzą jak zagospodarować sobie ten czas.

Jakie korzyści płyną z czasu wolnego?

W życiu dzieci jak i dorosłych czas wolny spełnia wiele funkcji. Między innymi wpływa na rolę kreatywną – zapewniającą rozwój własnych zainteresowań, kształtowanie talentów czy zaspakajanie potrzeby samorealizacji, dziedzinę rekreacyjną – dzięki której możemy zorganizować swój wypoczynek oraz pełni rolę opiekuńczą -mająca na celu wykluczenie niebezpiecznych czynników zagrażających zdrowiu. Czas wolny wpływa także na funkcje integracyjną, dzięki której możemy nawiązywać relacje, funkcje środowiskową, podnoszącą poziom kultury społecznej oraz funkcje kształcącą, rozwijająca zainteresowania nauką i techniką.

Oprócz powyżej wymienionych dziedzin, czas wolny wpływa korzystnie na nasze zdrowie, zapewniając regeneracje sił na kolejny dzień. Dla dzieci natomiast, odpowiednie zagospodarowanie okresu wypoczynku w ciągu dnia, pozwoli na odpowiednią kontrolę własnej aktywności dzięki czemu będą w stanie dostosować ją do swoich możliwości.

Jak organizować dziecku czas wolny?

Zadaniem rodziców podczas wychowywania dzieci jest nie tylko nauka podstawowych czynności czy obowiązków domowych, musimy pamiętać, że człowiek powinien również nauczyć się jak spędzać czas wolny. Dzięki wzorcom jakie panują w domu, najmłodsi podpatrują i kształtują własne pojęcie gospodarowania czasu po szkole. Przed rodzicami stoi zadanie wykształcenia nawyku przyjemnego spędzania czasu wolnego. Można wyróżnić kilka kategorii takich jak rekreacja polegająca na grach i zabawach ruchowych, rekreacja artystyczna np. zajęcia plastyczne, muzyczne czy teatralne czy rekreacja kulturalno-rozrywkowa, w skład w której możemy zaliczyć m.in. korzystanie z komputera, oglądanie telewizji czy spotkania ze znajomymi.

Najkorzystniejsze dla dziecka będzie połączenie wszystkich sfer czasu wolnego. Dlatego w tym momencie ważne jest, aby rodzice zrównoważyli naukę, odpoczynek i aktywność fizyczną swoich pociech. Jeśli atmosfera w domu będzie ułatwiała prawidłowe funkcjonowanie dziecka, łatwiej będą mogły nauczyć się gospodarować czas wolny. Jeśli za szybko wprowadzimy telewizję jako niezbędny element życia najmłodszych, może to wpłynąć w niekorzystny sposób na nasze dzieci. Nie oznacza to, aby całkowicie wyłączyć oglądanie programów rozrywkowych, ale ograniczyć tak, by nie stało się to jedyną i najlepszą opcją do spędzania wolnego czasu.

Podobnie jest w kwestii korzystania z komputera oraz Internetu. Gry wideo mają niekiedy pozytywny wpływ na rozwój naszych dzieci, jednak trzeba pamiętać o ograniczeniu czasu spędzonego przed monitorem. Ważne jest również, aby zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób nasze pociechy wykorzystują ten czas przed komputerem. Dlatego przed rodzicami stoi niezbędne zadanie by pokazać jak w sposób aktywny fizycznie dzieci mogą spędzać czas. Brak pogody nie jest równoznaczny z zakazem wychodzenia na świeże powietrze. Wyprawy do kina, teatru czy muzeum, pozytywnie wpłyną na rozwój kulturalny dzieci oraz pozwolą na wpłynięcie do strefy kreatywności. Może to pomóc w odkrywaniu pasji i dążenia do spełniania wyznaczonych marzeń.

Musimy również pamiętać, że dziecko nastawiając się na zabawę w czasie wolnym, chciałoby wspólnie z rodziną wykorzystać ten okres. Oprócz zabaw dydaktycznych, nastawionych na rozwiązywanie zadań czy różnych rebusów, w życiu naszych pociech przydadzą się także zabawy konstrukcyjne, ruchowe czy tematyczne. Gry konstrukcyjne to np.budowanie różnych obiektów z klocków, które oswajają dzieci z wykonywanymi zadaniami i kontrolują ich koncentracje oraz kreatywność. Zabawy ruchowe i tematyczne to np. gry w berka czy odgrywanie ról, które uczą przestrzegania reguł, a także rozwiją funkcje motoryczne. Pamiętajmy, żeby również być aktywni i zaangażowani w ten czas naszego dziecka, ponieważ oprócz zapisywania pociech na różne zajęcia, najmłodsi spragnieni są także spędzania czasu z rodzicami czy rodzeństwem.