Wchodząc do sklepu z każdej strony atakują nas kolorowe, śpiewające i dzwoniące zabawki. Widząc asortyment, który oferowany jest na każdym kroku coraz trudniej zdecydować jaki prezent wybrać dla swojego dziecka. Małe, duże, jeżdżące, głośne, migające itd., kategorii jest mnóstwo, więc jak mamy zdecydować, która zabawka będzie odpowiednia? W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborach zakupowych.
Zabawki na lata
Oznaką dobrze dobranej zabawki, jest to, że będzie rosła wraz z naszym dzieckiem. Poprzez zabawę dbamy o zdrowie fizyczne oraz psychiczne najmłodszych, dlatego staramy się wybierać takie elementy, które zapewnią rozwój jak i chwilę radości. Często wybierając w sklepie zabawkę, kierujemy się tym co w danym momencie podoba się dziecku. Nie zwracamy uwagi na to, iż za chwilę po krótkiej zabawie wylądują w kąt. Trzeba zastanowić się nad jakością tego co kupujemy. Czasami lepszą opcją będzie inwestycja w porządne zabawki, które dzięki swojej jakości będziemy mogli wykorzystać przez wiele lat. Elementy wykonane z naturalnych materiałów, zapewnią konkretne przeznaczenie zabawki, dzięki czemu wraz z wiekiem nasze dzieci będą mogły uczyć się jak wykorzystać je na nowo. Dobra inwestycja to taka, która przez cały okres dorastania, potrafi zapewnić rozrywkę.
Ekologia i bezpieczeństwo
W dzisiejszych domach, duża ilość zabawek nie jest już niczym niezwykłym. Rzadko kierujemy się powiedzeniem „mniej znaczy więcej”. Na szczęście coraz więcej rodzin zaczęło stawiać na ekologiczne podejście do życia. Drewniane zabawki dostały drugie życie dzięki ich uniwersalności oraz jakości. Coraz częściej patrzymy na jakość materiałów, niż na cenę danego produktu. Dlatego jeśli wybieramy się na zakupy powinniśmy zwracać uwagę na ostrzeżenia oraz z czego została zrobiona dana zabawka. Głównym certyfikatem świadczącym o bezpieczeństwie jest znak CE, który zapewnia nas o odpowiednim produkcie dla dziecka. Jeśli patrzymy na drewniane zabawki, patrzmy czy posiadają certyfikat FSC, dzięki któremu wiemy, iż materiały potrzebne do ich wyrobu zostały uzyskane z pewnych źródeł. Warto zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, dlatego uważajmy na zabawki, które mogą być pokryte toksyczną farbą.
Rozwój i edukacja
Zabawa ma być dla dziecka przede wszystkim rozrywką, chwilą przyjemności w ciągu dnia. Nie zapominajmy jednak, aby wkradać przy okazji możliwość edukacji, nauki i rozwoju. Nie muszą to być zabawki rozwinięte technologicznie, ale takie, które będą poszerzać aktywność ruchową, kreatywność oraz wyobraźnię. Często proste klocki, będą lepszym wyborem niż kolorowe i świecące elementy. Dzieci uwielbiają odkrywać nowe rzeczy, więc dobrym rozwiązaniem mogą być zabawki, którymi można bawić się na przeróżne sposoby. Większa część przekoloryzowanych zabawek oferuje gotowe rozwiązania, co nie skłania dziecka do uczenia oraz pobudzania jego myślenia. Drewniane klocki mogą otworzyć więcej możliwości przed najmłodszymi domownikami niż grające zabawki, które po krótkiej zabawie zostaną rzucone w kąt.
Zabezpieczenie zabawek
Jeśli wybieramy zabawki dla najmłodszych, zwróćmy uwagę na to jakie elementy będą posiadać. Pierwsze lata dorastania, to okres gdzie wszystko staję się ciekawe, przez co obiekty z otoczenia dziecka często mogą lądować w jego buzi. Zabawka musi być na tyle duża, aby maluch nie był w stanie połknąć lub wsadzić do nosa żadnego elementu. Uważać powinniśmy także na ostre i szklane powierzchnie, które łatwo mogą doprowadzić do wypadku. Tak samo zabawki, do których dołączone są baterie muszą zostać zabezpieczone śrubką, aby nie doszło do połknięcia chemicznych elementów.
Wiek
Przy wyborze zabawki powinniśmy szczególną uwagę zwrócić również na wiek oraz umiejętności naszego dziecka. Jeśli zauważymy nieadekwatne dopasowanie do zdolności ruchowych oraz intelektualnych, zabawka szybko stanie się zapomniana oraz rzucona w kąt. Inaczej podchodzimy do zakupów dla niemowlaka, przedszkolaka czy nastolatka, więc przy wyborze zabawki także powinniśmy się tym kierować. Dla najmłodszym lepiej sprawdzą się maty edukacyjne, które z czasem będą rozwijać coraz więcej umiejętności ruchowych, a także grzechotki, gryzaki czy zabawki multisensoryczne pobudzające zdolności poznawcze. U starszych dzieci skupimy się bardziej na manualnym rozwoju, dlatego dobrym rozwiązaniem będą wszelakie klocki, puzzle czy układanki.