Pomysły jak ułożyć drewniane układanki – Linden podpowiada i uczy

W dzisiejszych czasach sklepowe póki wręcz uginają się od coraz to nowszych i bardziej oryginalnych zabawek. W praktyce okazuje się jednak, że dzieci najchętniej sięgać będą po proste rozwiązania. Doskonałym potwierdzeniem tej reguły są kochane od dziesięcioleci drewniane klocki. Bawili się nimi już nasi rodzice i dziadkowie, a obecnie to jedna z najchętniej kupowanych zabawek dla maluchów i nie tylko. W poniższym artykule udowodnimy Wam, że drewniana układanka dla dzieci ma wiele zalet i będzie jednym z najlepszych wyborów, jeśli szukamy pomysłu na prezent czy upominek. Sposobów na jej ułożenie jest tak wiele, że pozostałe gadżety szybko odejdą w zapomnienie.

Układanka drewniana – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bardzo ważne jest to, aby drewniana układanka lub puzzle z drewna nie miały żadnych wgnieceń, wystających drzazg czy ostrych elementów. Powinny być gładkie i przyjemne w dotyku, ponieważ wtedy nie są w stanie zrobić krzywdy naszemu dziecku. Koniecznie muszą być wykonane z naturalnego drewna bez dodatku farb czy szkodliwych substancji chemicznych. Nie kierujmy się niską ceną, a zwróćmy uwagę na jakość wykonania. Drewno to trwały i solidny materiał. Nie straszne mu są szalone zabawy, woda, długie podróże i częsta eksploatacja. Wytrzyma nawet w bardzo ciężkich warunkach. To inwestycja, ponieważ klocki będą służyć Waszym pociechom, bez względu na wiek, przez długie lata.

 

Różny wiek – różne poziomy trudności układanki dla dzieci

Klocki układanka pobudzają wyobraźnie i kreatywność dzięki czemu możemy je śmiało włączyć do nauki liczenia: pomagają w przyswajaniu matematyki. Szybko staną się częścią zabawy w domu, a także lekcji bądź kreatywnych warsztatów w szkole lub przedszkolu. Przejście z etapu burzenia do tworzenia unikatowych budowli nauczy dziecko przewidywania. Rodzice wybierając puzzle zauważą, że wiek ich pociechy nie będzie miał dużego znaczenia. Ta zabawka dorasta wraz z dzieckiem. Układanki drewniane i puzzle wspomagają odkrywczą naturę dzieci na każdym etapie dorastania, co więcej inspirują do samodzielnego myślenia twórczego. Nie posiadają instrukcji, nie narzucają schematów i wspierają swobodne myślenie abstrakcyjne. Charakteryzuje je podstawowy kształt, który wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Wiek to słowo klucz: im pociecha jest starsza, tym w lepszy sposób będzie w stanie wykorzystać potencjał jaki dają puzzle. Układanki drewniane to super prezent zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Mogą zbudować z nich przeróżne budowle: dom, samochód, zamek, zwierzę, a w zaawansowanej formie nawet rekonstrukcję dowolnego zabytku, np. w tracie lekcji historii.

W prosty sposób łącz edukację z zabawą

Klocki to wyjątkowa zabawka, która ma bezpośredni wpływ na rozwój Twojego dziecka. Jego wiek nie ma znaczenia: drewniane układanki dla dzieci są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno dla przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym i nastolatka. Stawianie coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji sprawi, że dziecko będzie miało mnóstwo frajdy. Co najważniejsze, przyczyni się do jego wszechstronnej edukacji. Przede wszystkim, układanki dla dzieci, czyli klocki drewniane, to doskonały trening kreatywności. Wymagają od dziecka wymyślania i projektowania przeróżnych budowli. To z kolei jest doskonałym ćwiczeniem na logiczne myślenie: mali konstruktorzy muszą dokładnie przemyśleć niemal każdy swój ruch. Inaczej konstrukcja nie będzie trwała, a to doprowadzi do jej zawalenia. Kolejną zaletą są możliwości terapeutyczne. Każdy z elementów do składania zestawu jest w jednolitym kształcie oraz kolorze, dzięki czemu klocki można wykorzystać w terapii Integracji Sensorycznej, a ponadto w: treningu umiejętności społecznych, uwagi (mindfulness), rozwoju czynnika CQ, socjoterapii, terapii ręki oraz podczas lekcji ciszy.

Puzzle drewniane, które wykorzystasz na wiele sposobów

Kolejnym atutem jaki charakteryzuje klocki drewniane to fakt, że nie bez powodu są wykorzystywane w roli narzędzia edukacyjnego już od najwcześniejszych lat. Kilka zalet: układanki edukacyjne stymulują zmysły wzroku i dotyku u dzieci w młodszym wieku. Układanki dla 2 latka wspomagają precyzję ruchów: bezpośrednio wpływają na zdolności manualne i małą motorykę. Jeśli są użytkowane większą grupę dzieci, np. w szkole lub przedszkolu, to puzzle będą świetnym rozwiązaniem do nauki współpracy i podziału obowiązków w grupie.

Klocki drewniane – logiczna zabawa

Logiczne myślenie ma ogromne znaczenie: pozwala na rozwiązywanie problemów za pośrednictwem manipulowania określonymi elementami. To umiejętność analizowania, odkrywania i dostrzegania zależności oraz wyciągania na ich podstawie wniosków. Logicznego myślenia, tak jak i innych ważnych umiejętności, możemy się nauczyć poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń. Kluczową kwestią jest dobór odpowiednich zabawek, czyli np. klocki drewniane. Zadaniem podczas zabawy może być dopasowanie do siebie elementów, postawienie konkretnej budowli, albo powtórzenie danej sekwencji z klocków. A to już wymaga spostrzegawczości oraz odpowiedniego rozplanowania czynności. Dzięki wykonywaniu takich ćwiczeń, nasze pociechy z czasem coraz lepiej będą sobie radzić z powierzanymi im logicznymi łamigłówkami. Zaczną starać się opracować optymalną strategię działania.

Układanki drewniane bez względu na wiek – dla dorosłych i nie tylko!

Układanki drewniane kojarzą nam się z popularną grą jenga i są świetną alternatywa na spotkania rodzinne. Wspólnie stawiane konstrukcje będą łączyć pokolenia. Jedna aktywność w której udział wezmą rodzice, dziadkowie i najmłodsi członkowie rodziny? Teraz to możliwe, bo proste zabawki sprawdzają się najlepiej. Twoje dziecko będzie szczęśliwe, że zamiast siedzieć przy stole poświęcacie mu uwagę. Jeśli zrobicie coś wspólnie, to znacznie pogłębicie więzi rodzinne.

Klocki drewniane to ekologiczne rozwiązanie w duchu less waste, a także narzędzie edukacyjne, które wykorzystasz na wiele sposobów. Wiek dziecka nie stanowi problemu, ponieważ są uniwersalne. Dzięki wykorzystaniu trwałego materiału jakim jest drewno, tego typu układanki posłużą im na lata. To nie jest zwykły zakup, ale inwestycja. Klocki, które wykorzystasz również jako puzzle, są w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Jeśli więc szykujesz się do zakupów, to bez wahania sięgnij po nie.
Pomysły jak ułożyć drewniane układanki